bay area live music . net

Live Music around the Bay - Friday, October 28

924 Gilman 5:00pm Give You Nothing, Know Your Enemy, Drag Me Under, Set Your Anchor, Genesis Company, Mala Vida, xMALCOMx
Amnesia 6:00pm Blaine Billingsly
Angelica's 8:30pm Tony Saunders “Uptown Jazz” featuring vocalist Margo LeDuc
Ashkenaz 8:00pm KC & the Moonshine Band, Darling Clementine Old Time Music and Dance
Bimbo's 365 Club 9:00pm Foreverland's Thriller Halloween Ball
Biscuits & Blues 10:00pm Josh Smith
Biscuits & Blues 7:30pm Josh Smith
Boom Boom Room 9:00pm Katdelic, Kuckaw
Bottom of the Hill 9:30pm In Letter Form with special guest vocalists: Dean Tomihira, Davey Bones, Don Bellinger, Scott Campbell, Stephan Silat, Gabe Maciel, Emily of CIVC, and Adam Butler, plus Night Nail and Roadside Memorial
Brick & Mortar 9:00pm Cosmonauts, CCR Headcleaner, Night Shapes
Cigar Bar & Grill 9:00pm Candela
Club Fox 9:00pm Pride & Joy
DNA Lounge 9:00pm Halloween Celebration: DJs in all four rooms, burlesque shows, aerialists, acrobats, and more!
Doc's Lab 9:00pm Matt Chamberlain and Brian Haas Present Prometheus Risen
Don Quixote's Int'l Music Hall 9:00pm Mystic Braves
Elbo Room 9:00pm The UNDead Boys, The Grannies, Cramp-Ons
Freight & Salvage 8:00pm House Jacks
Great American Music Hall 9:00pm Eric Lindell's Creature Feature Freak Show Halloween Ball, Hellbender
Hemlock Tavern 9:00pm Astrozombies, The Wastedeads, Crimson Ghostbusters
Hotel Utah Saloon 9:00pm Sunset Rollercoaster, Starry Eyed Cadet, Vivian Cook, Frankie Bourne
Johnny Foley's Irish House 10:00pm The Back Pages
Jupiter 8:00pm J-Soul
Maggie McGarry's 9:00pm SuperBad
Mezzanine 9:00pm EyeHeart Halloween: Waka Flocka Flamem El Cool J, Marcellus, Habibeats
Paramount Theatre 8:00pm Norah Jones
Peri's 9:30pm Barnyard Hammer
Phoenix Theater 7:30pm Thought Vomit, R4id, EveryDayFreak
Plough and Stars 9:00pm Foothills
Red Rock 8:00pm Fasiv
Slim's 9:00pm Halloween Party with The Bruce Wayne Project ft. Ohenry & J'Juan, DJ Roy, and Neah Rose
St. James Gate 8:00pm Pure Rhythms
Terrapin Crossroads 7:00pm Danny Click & The Hell Yeahs
Terrapin Crossroads 8:30pm Deep Blue Jam ft. Lorin Rowan and special guest Scott Law
The Chapel 9:00pm Rasputina, Vita and The Woolf
The Fillmore 8:00pm The Dear Hunter w/ accompaniment by Awesöme Orchestra
The Golden Bull 9:00pm ArnoCorpse, Cookie Mongoloid, Oinga Boinga
The Independent 9:00pm Hayden James, Elderbrook, Eris & Sedna


For more shows, see live music listings by venue or by date.